NİKAH TERCÜMANLIĞI

Günümüzde birçok insan kültürler arasında oluşmuş olan bariyerleri aşmaya başlamışlardır. Artık pek çok insan farklı dillere, farklı kültürlere mensup olmalarına rağmen birbirleri arasındaki iletişimi, etkileşimi yoğun olarak sürdürmektedirler. Bazı insanlar da bu etkileşimleri daha da yoğunlaştırabilirler; birbirleri arasında daha özel bağlar kurabilirler. Bu bağ birbirlerine duydukları özel hislerden kaynaklanabilir ve sonucunda romantik bir ilişkiye dönüşebilir. Böyle durumlarda ise birçok bireyin de isteyebileceği bir noktaya gelinebilir: Evlilik gündeme gelebilir. Bu durumlarda iki kültür, iki uyruk arasındaki evlilik prosedürleri her iki bireyin de aynı uyruğa mensup olduğu evlilik prosedürlerinden daha farklı ilerlemektedir. Bu şekilde bir çiftin evlilik talebi alındığında ise devlet dairelerinin talep ettiği ilk şey bir nikah tercümanı olacaktır. Nikah tercümanlığı farklı uyruklardan insanların hayatlarını birleştirmek için bir yola çıktıklarında resmi nikah işlemlerinde çiftlerin ihtiyaç duyduğu tüm yazılı veya sözlü çeviri işlerini karşılayabilen, ayrıca nikah akdi esnasında çiftlere yardımcı olan bir çeviri alanıdır. Peki nikah tercümanları nasıl çalışır? Gelin birlikte öğrenelim.

 

NİKAH TERCÜMESİ SÜRECİ

Günümüzde artık kültürler arası bariyerler yıkılmaya başlanmıştır ve farklı kültürlerden bireyler ya da aynı kültüre mensup olup nikah işlemlerini farklı bir ülkede tamamlamak isteyen bireyler nikah işlemlerini gerçekleştirecekleri ülkeye özgü belli başlı prosedürler ile uğraşmak zorundadırlar. Farklı kültürlerden iki insan birbirine ilgi duyduğunda ya da herhangi iki insan hayatlarını muhteşem bir seyahatte birleştirmek istediğinde nikah akdi prosedürlerinde doğal olarak standart uygulamalardan daha farklı uygulamalar karşımıza çıkacaktır. Kendi ülkemiz için düşünecek olursak ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu bireyler veya farklı uyruklardan olup hayatlarını ülkemizde birleştirmek isteyen bireyler için çok farklı prosedürler devlet dairelerince belirlenmiştir. Ülkemizde bu işlemleri vekaleten nikah tercümanları üstlenmektedir.

Nikah tercümanları noter yeminli tercümanlardan seçilmektedir. Nikah tercümanlığı yapabilmek için yemin zaptlarını notere onaylatmak, noterden iki nüsha halinde bu onay belgelerini almak ve onaylattıkları bu belgelerin 2. nüshası kendilerinde kalmak üzere aslını nikah dairelerine teslim etmek durumundadırlar. Bu onay belgeleri tamamlandıktan sonra çevirmenlerin nikah tercümesi yapmalarına izin verilir.

Nikah tercümanları işlemlere yazılı ve sözlü olarak yardımcı olabilmektedirler. İşlemlerin başlatılması için nikah dairelerine giden yabancı uyruklu çiftler nikah dairesince kendilerine yardımcı olmaları için tahsis edilen nikah tercümanlar aracılığıyla nikah işlemlerine başlayabilirler. Çiftler vekalet vererek nikah işlemleri için gerekli belgelerin hazırlanması ve nikah akdinin gerçekleşmesi esnasında gereken işlemleri halletmeleri sürecini yönetmeyi nikah çevirmenlerine devredebilirler. Bu süreçte tüm nikah işlemlerinde nikah tercümanlarından yardım alabilmektedirler.

Nikah tercümanları aynı zamanda sözlü olarak da hizmet vermektedirler. Yepyeni hayatınıza ilk adımlarınızı atarken dilin bariyerlerine takılmak o muhteşem gününüzü mahvetmeye yetecek kadar üzücü bir durum olabilmektedir. Hayatınızın aşkıyla yaşamlarınızı birleştirmenize sayılı dakikalar kaldı ve siz ana dillerinizin engelleri yüzünden nikahınız esnasında size sorulan soruları anlayamıyorsunuz bile. Bu durumun ne kadar can sıkıcı bir durum olabileceğini hayal edin. O büyülü sözcüklerin ağzınızdan çıkmasına ramak kalmışken nikah memurunun konuştuğu dili anlayamadığınız için “Evet” bile diyememek kadar kötü bir senaryo olamazdı. Nikah tercümanlarının görevi de tam da bu noktada başlamaktadır. Nikah çevirmenleri size o büyülü “Evet” sözcüklerini söyleme fırsatını sizlere vadedebilmektedirler. Nikah tercümanları birçok farklı dilde çift taraflı olarak nikah akdinin gerçekleştirilmesi için çeviri hizmeti sunabilmektedirler. Nikah esnasında nikah memurunun çiftlere yönelttiği sorular için sözlü çeviri hizmeti sunan nikah tercümanları hayatınızın en önemli kelimelerini söylerken yanınızda bulunacak en önemli yardımcı olacaktır.