İSTANBUL’DA YAYGIN OLAN TERCÜME BÜROLARININ SEBEBİ

Türkiye’de birçok tercüme bürosu vardır. Fakat bunların büyük bir kısmı İstanbul’da yer almaktadır. Elbette bunun birçok nedeni vardır. İstanbul anakent bir şehir özelliğini taşımakta olduğundan, nüfus oldukça kalabalıktır. Aynı zamanda çevre illerinde üretimi, bu şehirde kazanca dönüştürüldüğünden, oldukça önem kazanmaktadır. Ekonomik alanda büyük kazançların olduğu bir şehir konumundadır. Bundan dolayı, özellikle yabancı şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, bu gibi büroların olması son derece gereklidir.

İstanbul, turizm açısından da oldukça önemli bir şehirdir. Görülecek önemli yerlere sahiptir. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için, gezip görülecek önemli yerlere sahiptir. Bundan dolayıdır ki, birçok yazılı ve sözlü tercüme yapacak kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Kültürel açıdan oldukça zengin bir yapıya sahip olduğundan, ülkemizi ziyarete gelen turistlere bunların tanıtımını yapacak kişilere her zaman ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda, şehirde yoğun olarak yapılan konferanslar, toplantılar, seminerler için, ihtiyacın karşılanması çok önemlidir.

Tüm bu gereksinimleri karşılamak amacı ile birçok çeviri bürolarına ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok işletme çalışanının, her dili bilmesi imkânsızdır. Bundan dolayı, ekonominin nabzının attığı İstanbul, bu alan da önem kazanmaktadır. Gerek coğrafi yapısı, gerek içinde barındırdığı kültürel yapısı, gerekse ticaretin ve ihracatın yoğun olması sebebi ile bu tür hizmet faaliyetleri bu şehirde yaygın olarak bulunur. Yabancı şirketlerle iş yapanların, doktorların, öğrencilerin ve daha birçok kesimin tercümanlık bürolarına hizmetlere ihtiyacı vardır.