Urdu dili Pakistan ve Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bir dildir. Bu dil Pakistan’ın resmi dili ve Hindistan’ın da ikinci resmi dilidir. Tüm dünyada çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan bu dil yaklaşık 200 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Urduca, yapı olarak Hintçeye çok benzeyen bir dildir ve bu dilleri konuşan iki kişi birbirini rahatça anlayabilmektedir. Aralarındaki en büyük fark Urduca çeviri işleminde Arap harfleriyle yazılıp, okunmasıdır.

Tüm dünyada çok fazla kişi tarafından konuşulmasına rağmen ülkemizde Urduca Tercüme yapan eğitimli tercüman sayısı oldukça azdır. Urduca tercüme için gerekli dilbilgisi yapısı basit bir dil olmakla beraber, yazım olarak zor olduğundan dolayı öğrenmesi de güç bir dildir. Bu sebeple Urduca çeviri alanında sağlıklı bir hizmet almak için profesyonel tercümanlık hizmeti sunan firmalarla çalışmakta fayda vardır.

Urducanın zor bir dil olmasının yanı sıra bu alanda eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarının da az sayıda olması Urduca Tercüme işlerini zor ve nadir bulunur hale getirmektedir. Aynı zamanda ilgili bölümlerden mezun olmamasına karşın piyasada çevirmen adı altında iş yapmaya çalışan pek çok kişinin olması da bu sektöre olan güveni azaltmaktadır.

Gerek Urduca çeviri işleri gerekse Urduca gibi az kişi tarafından bilinen diğer dillerin çevirileri için alanında ciddi çalışmalar gösteren, güvenilir tercüme bürolarını tercih etmek gerekir. Böylece işlerinizi zamanında ve doğru olarak teslim alabilirsiniz.