Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Öncelikle asırlardır var olan dillerin aktarımı olan tercümanların birde yeminli tercüman olabilmek için neler yapması gerektiğini açıklayacağız. Muhakkak mahkemeler de veya noterlerde duymuşsunuzdur, yeminli tercüman kelimesini. Peki, Yeminli tercüman ne demektir? Şartları nelerdir?

Yeminli tercüman olabilmek için ilk öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. İlgili Dilin üniversitesinden de mezun olmanız gerekiyor. Yeminli tercüman yabancı dil (İngilizce, Çince vs.) bildiğine dair belge sunan ve bu sunulan belgenin noter tarafından onaylanması sonucunda o notere bağlı bulunan tercümandır. . Hangi noterin huzurunda yemin etmiş ve dili bildiğine dair ispat veya belge sunmuş ise o noter tarafından yeminli tercüman sayılmaktadır.

Örneğin A noteri huzurunda yemin edip, dil bildiğine dair belge sunmuş tercüman B noterinde yeminli tercüman sayılmıyor. B noterinde de yeminli tercüman sayılabilmesi için B noterin huzurunda da yemin edip dil bildiğine dair belge sunması gerekiyor ve noterin muhakkak onaylaması gerekiyor. Unutmayın noter onaylamadıkça ettiğiniz yeminin ve sunduğunuz belgelerin yeminli tercümanlık için bir değeri yoktur.

 

Noter Yeminli Tercüman Nerelerde Çalışabilir?

Noter Yeminli tercümeye olan ihtiyaç, yeminli tercümanların çalışma alanlarını çeşitlendirmiş ve artık bireysel, kurumsal fark etmeksizin resmi belgelerde, yeminli tercümanlar tercümeleri yapabilmektedir.

Noter Yeminli çevirmenlerin en çok tercih ettiği alan ise tercüme büroları olmaktadır. Yeminli tercümanların, yemin ederek zapt aldıkları dil üzerine çalıştıkları tercüme büroları da o dil üzerine yeminli tercüme büroları olarak adlandırılmaktadır.

Yeminli tercümanlar tercih ettikleri takdirde yalnız olarak (freelance) da çalışabilmektedirler. Yeminli tercümanların sahip oldukları sıfat ve üstlendikleri sorumluluk ile birlikte, aldıkları ücret normal tercümanlara göre daha yüksektir.

 

 

Bizimle Çalışmak İster misiniz?

Portakal Tercüme A.Ş. olarak başarının iyi bir ekip ile mümkün olduğuna inanıyoruz.
Sizde ekibimize katılmak istiyorsanız tercüman başvuru formunu doldurabilirsiniz yada [email protected] adresinize CV’nizi gönderebilirsiniz.

 

Her bir çalışanımızı iş ortağı olarak görüyoruz. 18 yılı aşkın bir sürede SIEMENSABBTURKCELL SUPERONLINE, TURKISH AIRLINES, TEB, ENERJİSA, BAYMAK, KOTON  gibi sektörünün önde gelen şirketleriyle çalışma fırsatı sunuyoruz.

TERCÜMAN BAŞVURU FORMU DOLDUR